standard Inwestycje zagraniczne PAIiIZ za prawie 2 mln złotych

Ponad 1 mld 816 mln euro – taką wartość w 2014 r. osiągnęły inwestycje zagraniczne w Polsce prowadzone przy współpracy z PAIiIZ. To dwa razy więcej, niż w ubiegłym roku, dzięki inwestycji Volkswagena – informuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W tym roku Agencja zamknęła 52 projekty inwestycyjne. Mają utworzyć ponad 8,7 tys. nowych miejsc pracy. Średnia wartość jednego projektu to 35 mln euro. Najwięcej pochodzi z sektorów BPO, czyli outsourcingu (18 projektów), motoryzacyjnego (11 projektów) oraz badań i rozwoju (6 projektów). Jeśli chodzi o kraje, najwięcej inwestycji pochodziło z USA (15 projektów), Niemiec (12 projektów) oraz Szwecji (4 projekty).

Zdaniem dyrektor departamentu inwestycji zagranicznych w PAIiIZ Iwony Chojnowskiej-Haponik, odsetek wszystkich inwestycji w Polsce, które przechodzą przez Agencję, to ok. 10-15 proc. całkowitej wartości inwestycji w Polsce. W przyszłym roku do naszego kraju może napłynąć 10 mld euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

„Zmienia się charakter inwestycji, które napływają do Polski w 2014 r. i które będziemy przyjmować w przyszłym roku. Coraz więcej jest bowiem inwestycji usługowych, a nie kapitałowych. Ponadto widzimy wzrost inwestycji typu brownfield kosztem greenfield. Te inwestycje są więc coraz mniej kapitałochłonne” – powiedziała. W jej ocenie, w przyszłym roku struktura branżowa inwestycji będzie zbliżona do tegorocznej. „Nadal będzie duże zainteresowanie ze strony branży motoryzacyjnej, lotniczej czy chemicznej. Spodziewam się wzrostu inwestycji z segmentu rolno-spożywczego. Kurczyć się będzie natomiast segment elektroniki”.

Aktualnie PAIiIZ prowadzi 150 projektów inwestycyjnych o wartości 2 mld 708,6 mln euro, które w przyszłości mogą utworzyć ponad 29 tysięcy miejsc pracy. Wśród obsługiwanych projektów najwięcej pochodzi z USA, Niemiec, Francji oraz Japonii. W pierwszej trójce niezmiennie dominują sektory: BPO (34 projekty), motoryzacyjny ( 31 projektów) oraz badań i rozwoju (16 projektów).

Z danych PAIiIZ wynika, że w 2013 roku przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na świecie wzrosły o 9 proc. do poziomu 1,45 biliona dolarów w porównaniu do 2012 r. – roku drugiej fali kryzysu. Były też o 25 proc. niższe w stosunku do średniej przedkryzysowej z lat 2005-2007. Prognozy średnioterminowe przewidują umiarkowany wzrost BIZ w kolejnych latach do poziomu: 1,6 biliona USD w 2014, 1,74 biliona USD w 2015 oraz 1,85 w 2016 r.

Pięć najatrakcyjniejszych, z punktu widzenia inwestorów, branż to: sektor maszynowy, budowlany, przetwórstwa spożywczego, usług dla biznesu oraz telekomunikacja.

oprac.: Liz za PAIiIZ