standard Nawet co trzeci trzydziestolatek może wciąż mieszkać z rodzicami

2,8 mln – aż tyle osób w wieku 24 – 35 lat mieszka w Polsce z rodzicami. Na drodze do usamodzielnienia się przeważnie nie stoi brak pracy, ale raczej za drogie nieruchomości w porównaniu do zarobków młodych osób – wynika z danych Eurostatu opracowanych przez Lion’s Bank.

O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Skutkiem tego stanu jest fakt, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania, niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3% osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia wynosi 48,2%.

Warunki mieszkaniowe młodych coraz gorsze.

Jeszcze bardziej rozczarowująca jest sytuacja mieszkaniowa w grupie wiekowej 25-34, a więc wśród osób, które teoretycznie zakończyły już edukację akademicką. W Polsce aż 43,5% absolwentów uczelni wciąż mieszka z rodzicami. Co więcej, trudno nie ulec wrażeniu, że na przestrzeni ostatnich 9. lat, za które dane publikuje Eurostat, sytuacja mieszkaniowa osób młodych się pogarsza. Gorzej w badanym okresie było jedynie w 2011 roku, kiedy osób w wieku 25-34 mieszkających z rodzicami było w Polsce 44,4%, a najlepiej w roku 2005, kiedy absolwentów mieszkających z rodzicami było „jedynie” 36,4%. Nawet jednak wynik z początków członkostwa Polski w Unii Europejskiej nie mógłby napawać optymizmem. Kompletne dane za 2012 rok pozwalają bowiem oszacować, że w gronie osób w wieku 18-34 – tych mieszkających z rodzicami – jest w Unii 48,2%, a w grupie wiekowej 25-34 jedynie 28,4%, czyli o jedną trzecią mniej, niż nad Wisłą.

oprac.: Jana