standard Trochę łatwiej prowadzi się biznes

W stosunku do zeszłego roku Polska w rankingu „Doing Business” awansowała o dwa miejsca i znalazła się na 32. pozycji na 2015 rok, tuż za Francją i przed Hiszpanią. Dziesięć gospodarek najbardziej przyjaznych biznesowi to: Singapur, Nowa Zelandia, Hongkong, Dania, Korea Południowa, Norwegia, a także Wielka Brytania, USA, Finlandia i Australia.

Raport „Doing Busines” na rok 2015 odnotowuje, że w Polsce łatwiejsze stało się np. przekazywanie majątku dzięki wprowadzeniu procedur, które pozwalają wypełnić szereg formalności on-line oraz obniżeniu płatności notarialnych. Ułatwiono również handel transgraniczny. Zmniejszono koszty pozyskiwania energii elektrycznej. Zweryfikowano koszty nowych podłączeń. Łatwiejsze stało się też zakładanie nowych firm, między innymi dzięki zniesieniu takich wymogów, jak rejestracja działalności gospodarczej w Państwowym Inspektoracie Pracy. Łatwiejsze stało się też pozyskiwanie zezwoleń na budowę. Ogólnie rzecz biorąc, w ostatnich latach wprowadzono wiele uproszczeń i udogodnień dla przedsiębiorców – wynika z przeglądu zmian w polskim ustawodawstwie, które Bank Światowy zamieszcza na swoich stronach.

Kryteria oceny krajów, jakie stosuje Bank Światowy, to między innymi łatwość, z jaką zakłada się nowe firmy, pozyskuje inwestorów czy kredyty, płaci podatki, rejestruje posiadłości oraz egzekwuje biznesowe kontrakty.

Poprawiła się ogólna ocena klimatu biznesowego w ocenianych krajach; o ile w 2005 roku zarejestrowanie nowej firmy średnio zajmowało 116 dni, o tyle teraz trwa to tylko 44 dni.

oprac. Nika