standard Włosi chcą inwestować w Polsce

Włoskie firmy są zainteresowane inwestycjami w Polsce o wartości milionów euro. W ciągu najbliższego roku w Polsce powinny pojawić się cztery duże włoskie inwestycje, w tym jedna z nich już w pierwszym kwartale przyszłego roku – takie są echa polsko-włoskiego forum gospodarczego, którego współorganizatorem była Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W forum wzięło udział 220 firm włoskich. – Niesamowita frekwencja. Byłem absolutnie zaskoczony tak dużym zainteresowaniem firm włoskich – bardzo konkretnymi rozmowami na temat lokalizacji konkretnych inwestycji. PAIiIZ prowadzi jak dotąd pięć dużych włoskich inwestycji, ale myślę, że w wyniku rozmów na forum dołączą do nich co najmniej cztery kolejne, w tym jedna najprawdopodobniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Oznaczać to może inwestycje wartości około 300 mln euro i 1500 nowych miejsc pracy. Jest jednak za wcześnie, aby mówić o szczegółach – ocenił Sławomir Majman, prezes PAIiIZ.

Włochy są piątym największym inwestorem zagranicznym w Polsce. Ich udział w całkowitej wartość inwestycji zagranicznych w Polsce to około 6 proc, czyli ponad 10 mld euro. Włoscy przedsiębiorcy inwestują głównie w działalność produkcyjną w różnych sektorach (motoryzacyjny, AGD, papierniczy, spożywczy, chemiczny, budowlany, mięsny) oraz w usługi. Na liście największych inwestorów są takie firmy, jak m.in. producent samochodów Fiat Chrysler Automobiles, producent systemów hamulcowych Brembo, bank UniCredit, firma spożywcza Ferrero, producent sprzętu AGD Indesit, producent klejów i produktów chemicznych dla budownictwa Mapei, firma zajmującą się produkcją i sprzedażą artykułów metalowych przeznaczonych do celów budowlanych Marcegaglia oraz producent sprzętu AGD Whirlpool.

Polskie firmy inwestują na rynku włoskim głównie w sektorze farmaceutycznym, motoryzacji, budownictwie, handlu i w transporcie. Do tej pory, największym pod względem wartości (17 mln euro) polskim projektem była inwestycja polskiej firmy biotechnologicznej – Biotonu. Liczą się też  grupa Impexmetal oraz dwie spółki w branży spedycji i transportu PKP Pol-Rail oraz Est Cargo Trans. W 2010 r. grupa Boryszew nabyła najbardziej perspektywiczne spółki włoskiej grupy Maflow – jednego z największych producentów przewodów do klimatyzacji, wspomagania kierownicy oraz aktywnego zawieszenia dla przemysłu motoryzacyjnego.

Jeśli chodzi o wymianę handlową – Włosi zajmują trzecie miejsce wśród krajów UE, z ok. 5 proc. udziałem w obrotach z krajami UE ogółem. W roku 2013 wartość wzajemnych obrotów handlowych przekroczyła 14,6 mld euro – eksport do Włoch 6,5 mld euro, zaś import z Włoch 8,1 mld.

oprac. Anna