standard Cisco Secure 2014

Według badania Center for Strategic and International Studies (CSIS), każdego roku działania cyberprzestępców powodują straty w wysokości 445 miliardów dolarów, tj. o ponad pięciokrotnej wartośći planowanych wpływów do polskiego budżetu w bieżącym roku.

Według badania Center for Strategic and International Studies (CSIS), każdego roku działania cyberprzestępców powodują straty w wysokości 445 miliardów dolarów (1 446 miliardów złotych). Dla porównania, zakładane wpływy do budżetu Polski w roku 2014 wynoszą w przybliżeniu 85 miliardów dolarów (277 miliardów złotych). Z kolei, jak wynika z danych firmy Cisco, liczba luk w oprogramowaniu i znanych zagrożeń osiągnęła w tym roku najwyższy poziom w historii. Zanotowano ich bezprecedensowy wzrost, o 14%, w stosunku do roku poprzedniego. A wszystko to przy globalnym braku niemal miliona specjalistów od bezpieczeństwa IT.

Obecnie ataki skierowane są już nie tylko na tradycyjnie najbardziej zagrożone sektory gospodarki, takie jak energetyka, bankowość, elektronika, przemysł chemiczny czy farmaceutyczny. Celem dla malware stały się pozornie mniej interesujące branże, jak wydobywcza, a nawet rolnictwo. Alarmujące są również dane dotyczące spamu. Globalna baza Cisco SenderBase, reprezentująca dane telemetryczne z 35% światowego wolumenu ruchu email, podaje dane o wzroście spamu o 200% rok do roku.

Wszystko to pokazuje jak wielka jest skala ataków w sieci oraz jak ważne jest skuteczne im przeciwdziałanie i praca nad nowym podejściem do bezpieczeństwa, takim, które obejmuje pełne kontinuum zagrożeń – przed, w trakcie i po ataku. I właśnie o tym rozmawiają 7-8 października eksperci Cisco podczas Cisco Secure 2014 – konferencji skierowanej do menedżerów i specjalisów IT oraz wszystkich osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w firmach.

redakcja