standard Łatwiej, szybciej, ZUS

Masz firmę i nie masz czasu? Nie lubisz zbędnej papierologii? Chciałbyś by urzędy służyły Ci pomocą jak mogą? Jeżeli na każdy z tych pytań odpowiedziałeś TAK, to lepiej szybko sprawdź co przygotował dla Ciebie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Każdy z nas chciałby chyba, aby kontakty z urzędami były lekkie, łatwe i przyjemne. Każdy chciałby aby urząd – tam gdzie może – te kontakty upraszczał i przyspieszał załatwianie spraw. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wbrew stereotypowej opinii wielu kolorowych gazet, już od lat stoi w pierwszym rzędzie instytucji podążających za oczekiwaniami swoich klientów. Obsługa w jednostkach ZUS to dziś najczęściej kwestia kilku lub kilkunastu minut. Zakład jako pierwsza instytucja publiczna wprowadził ogólnopolski e-urząd. Dziś zarejestrowanych w nim jest już ponad milion klientów. Platforma Usług Elektronicznych – bo o niej mowa – daje możliwość załatwiania sprawy bez wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę. A jeżeli już chcemy udać się do ZUS-u, to możemy się umówić na wizytę przez internet.

Liczy się interaktywność

W kwietniu ZUS zrobił kolejny ukłon w stronę swoich klientów. Teraz zyskają ci, którzy z Zakładem kontaktują się najczęściej, czyli przedsiębiorcy. Oni wszak raz na miesiąc zobowiązani są przekazywać do ZUS dokumenty rozliczeniowe za siebie i swoich pracowników. Większość z nich czyni to za pomocą elektronicznego oprogramowania PŁATNIK. Część, zdjęła z siebie obowiązek dokonywania rozliczeń i zleciła go wynajętym księgowym, czy biurom rachunkowym. Niby prosto i łatwo. Jednak kosztuje. Teraz każdy z przedsiębiorców może spróbować rozliczyć się sam. Od kwietnia jest bowiem prościej. Teraz program PŁATNIK pomaga poprawnie rozliczyć się z opłaconych składek. Pomocna w tym jest jego interaktywność. I nieważne czy używamy standardowego PŁATNIKA czy też tego na Platformie Usług Elektronicznych e-Płatnika. Oba mają teraz funkcję bieżącego kontaktu z ZUS. Dokumenty rozliczeniowe wypełniamy więc już online, a nie offline, jak to było dotychczas. W czym to pomaga? Ano nie wyślemy już dokumentów zawierających błędy, mamy więc pewność prawidłowego rozliczenia ze składek.

Jak to działa?

Przy wypełnianiu dokumentów rozliczeniowych program weryfikuje przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dane. Zestawia informacje o rozliczanych przez nas osobach z bazą danych systemu Pesel. Sprawdza więc czy te dwa systemy mają takie same dane. Dalej program PŁATNIK weryfikuje czy wypełniliśmy i wysłaliśmy raporty imienne za wszystkich naszych pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń. No i rzecz najważniejsza: program sprawdza prawidłowość samego rozliczenia, tzn. analizuje czy wpisane do dokumentów rozliczeniowych składki są w poprawnej wysokości. Jeżeli gdzieś popełniliśmy błąd program PŁATNIK sam na go wskaże.

Po przetworzeniu dokumentów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dostajemy informację czy wszystko jest w nich jak należy, czy też Zakład prowadzi postępowanie wyjaśniające, w celu doprecyzowania możliwych niejasności.

Jak to możliwe?

Weryfikacja dokumentów rozliczeniowych przed ich wysyłka do ZUS jest możliwa gdyż program PŁATNIK przed wysyłką dokumentów pobiera z Zakładu aktualne dane dotyczące zgłaszanych przez nas do ubezpieczeń osób. Stąd też mamy pewność, że dysponujemy takimi samymi danymi jak ZUS. Kolejna bardzo ważna rzecz: nie musimy sprawdzać czy nasz PŁATNIK jest aktualny, czy przypadkiem nie wyszła kolejna odsłona oprogramowania i trzeba ją ściągnąć. Obecny PŁATNIK aktualizuje się samodzielnie. Program samodzielnie analizuje czy wszystkie jego elementy są aktualne, a jeżeli nie są to sam pobiera ich aktualne wersje. Mamy więc pewność, że zawsze korzystamy z najnowszej wersji oprogramowania.

Ważny pierwszy raz

Nowi przedsiębiorcy, którzy dopiero startują ze swoja firmą od razu startują z nowym oprogramowaniem PŁATNIK, stąd też weryfikacja ich rozliczeń odbywa się na bieżąco. Biznesmeni, którzy działają już na rynku przy pierwszym rozliczeniu za pomocą nowego PŁATNIKA zweryfikują jakość posiadanych przez siebie danych. Jeżeli różnią się one od tych, którymi dysponuje ZUS, a które pobiorą na swój komputer, to trzeba będzie wyprostować dotychczasowe rozliczenia składkowe. Być może trzeba będzie złożyć korektę minionych rozliczeń. Ale warto, bo kolejne rozliczenia będą już proste i szybkie, a dane, które będziemy przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach rozliczeń będą poprawne.

– Nowy PŁATNIK przyspiesza komunikację na linii przedsiębiorca – ZUS i pozwala uniknąć błędów w tej komunikacji. Pierwsi klienci, którzy korzystali z rozliczeń przy pomocy nowego oprogramowania w ramach pilotażu byli na tyle zadowoleni, że informację o nowym oprogramowaniu przekazywali swoim znajomym, a ci sami się z nami kontaktowali i pytali, czy i oni mogą brać udział w pilotażu. To chyba najlepsza rekomendacja zaproponowanego przez nas rozwiązania. Nadal chcemy być w czołówce instytucji proponujących swoim klientom innowacyjne rozwiązania – mówi Ewa Kosowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.