standard Polscy innowatorzy na liście New Europe

28 Polaków znalazło się na liście New Europe 100 przygotowanej przez Res Publica we współpracy z Funduszem Wyszehradzkim, Google oraz „Financial Times” i siecią międzynarodowych instytucji. Zestawienie obejmuje 100 liderów innowacji z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Lista New Europe 100 powstała w ramach kampanii, która ma na celu wspieranie innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wyróżnienie tych, którzy są motorem pozytywnych zmian. Kandydatami mogły być osoby oraz zespoły, które wykorzystują nowe technologie w swoich branżach, a ich działalność ma pozytywny wpływ na gospodarkę, naukę, kulturę oraz lokalne społeczności.

Wyróżnione osoby (zespoły, instytucje) reprezentują różne dziedziny, takie jak biznes (38% nominowanych innowatorów), społeczeństwo lub polityka (30%), media i kultura (17%) oraz nauka (15%).

Wśród 100 wyróżnionych innowatorów najwięcej osób (28) pochodzi z Polski. Kolejne pod tym względem kraje to Słowacja (16 osób), Czechy (14), Węgry (8), Bułgaria (6), Łotwa, Estonia i Ukraina (po 5), Litwa (4), Rumunia (3), Białoruś (2) oraz Azerbejdżan i Chorwacja (po 1). Średnia wieku liderów innowacji w regionie to 35 lat. W grupie 16 najmłodszych osób jest 5 Polaków, w tym najmłodsza na całej liście Joanna Jurek, 17-letnia licealistka z Piotrkowa Trybunalskiego, która opracowała unikalny sposób dostarczenia leków bezpośrednio do komórek raka trzustki.

Wśród liderów innowacji spoza Polski wyróżniono m.in. Štefana Keina ze Słowacji za projekt aeromobilu (połączenie samochodu i samolotu) oraz Ionuta Budisteanu z Rumunii za samojeżdżący samochód.

Pełna lista New Europe 100 znajduje się na stronie: ne100.org.

redakcja